Podsumowanie operacji

Podsumowanie wyjazdów studyjnych do Portugalii.

W dniach 30 czerwca-03 lipca, 14-17 lipca oraz 01-04 września 2024 roku, odbyły się trzy wyjazdy studyjne do Portugalii, realizowane przez Bialskopodlaską Lokalną Grupę Działania w ramach operacji własnej pn. „Produkty lokalne szansą na rozwój przedsiębiorczości inspirowanej dziedzictwem” finansowanej ze środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania 19.2 „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność” w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

Głównym celem wyjazdów była wymiana doświadczeń i podniesienie wiedzy mieszkańców na temat turystyki kulinarnej jako jednego z nowych kierunków rozwoju obszarów wiejskich, który może stać się źródłem dochodu dla mieszkańców wsi.

Podczas wyjazdów uczestnicy spotkali się z przedstawicielami trzech lokalnych grup działania (LGD), tj.: LGD Ader-Sousa, LGD Atahca oraz LGD Sol do Ave. W trakcie spotkań grupy zapoznały się z działaniem każdej LGD, omówione zostały projekty zrealizowane w ramach PROW 2014-2020, a uczestnicy mieli szansę wymienić się swoimi doświadczeniami w pozyskiwaniu środków z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.

Uczestnicy odwiedzili miejsca, gdzie wdrożono innowacyjne rozwiązania związane z turystyką kulinarną, w tym producentów, przedsiębiorców, obiekty gastronomiczne oraz inne inicjatywy oparte na lokalnych zasobach. Uczestnicy poznali sposoby promocji produktów tradycyjnych, sprzedaży bezpośredniej oraz zwyczaje i lokalne tradycje, które są wsparciem dla rozwoju wszelkich form turystyki wiejskiej. Wyjazdy te umożliwiły również poznanie społecznych i pozarolniczych funkcji gospodarstw rolnych.

Podczas wyjazdów grupy odwiedziły m.in.:

  • Zabytkową Wioskę Aldeia de Quintandona – łupkową wioskę położoną nieopodal Porto. Jest to jedna z najstarszych wiosek w Portugalii, która jest zamieszkiwana nieprzerwanie od ponad 1000 lat. Dzięki programowi rewitalizacyjnemu wprowadzonemu w 2005 roku zdecydowanie zyskała ona nowe życie i z roku na rok przyciąga coraz więcej turystów, zarówno lokalnych jak i obcokrajowców. W weekendy w punkcie informacji turystycznej odbywa się też kiermasz produktów regionalnych. Znajdziemy tu likiery, herbaty, napary ziołowe, powidła czy warzywa i owoce pochodzące z biologicznej uprawy należącej do mieszkańców Quintandony.
  • Paladares Paroquiais „Smaki parafialne”- pionierski projekt ośrodków społecznych
    i parafialnych zajmujących się produkcją sera z mleka krowiego, tradycyjnych herbatników
    i biszkoptów, konserwowanych słodyczy, likierów, dżemów i galaretek.
  • Producenta rzemieślniczego piwa „Letra” i producenta rzemieślniczej czekolady – prężnie rozwijające się przedsiębiorstwa, które środki na rozwój działalności pozyskały z dofinansowania Leader.
  • Casa Lata (Carrezado, Amares) – projekt zwiększający potencjał rolników poprzez prowadzenie działalności noclegowej, gastronomicznej, jak i związanej z przetwórstwem żywności. Goście odwiedzający mogą uczestniczyć w zajęciach na farmie , takich jak zbiory i produkcji wina, a także wziąć udział w degustacji wina.