Austria

Sprawozdanie merytoryczne z wyjazdów studyjnych do Austrii

W dniach od 30.07.2024 r. do 02.08.2024 r., od 13.08 do 16.08. 2024 r, od 10.09.2024 do 13.09.2024 r. odbyły się trzy wizyty studyjne w ramach realizacji operacji własnej pn. „Ekoturystyka jako sposób pobudzenia sektora usług turystycznych na obszarach wiejachach na przykładzie rozwiązań stosowanych w Austrii. Łącznie w wyjazdach wzięło udział 45 osób (3 wyjazdy po 15 osób.). Uczestnicy byli mieszkańcami powiatu bialskiego czyli obszary wsparcia Bialskopodlaskiej Lokalnej Grupy Działania.
Celem wyjazdów było zapoznanie uczestników wyjazdu z możliwościami rozwoju ekoturystyki na obszarach wiejskich poprzez wykorzystanie szlaków rowerowych/ pieszych, produktów lokalnych, turystyki, przetwórstwa lokalnego oraz tworzenia i promowania marki lokalnej na obszarach wiejskich na terenie Austrii. Dodatkowo umówione spotkania miały na celu wymianę informacji oraz obserwację dobrych praktyk stosowanych w prywatnych przedsiębiorstwach, Lokalnej Grupie Działania, Kołach Gospodyń Wiejskich w Austrii.

W ramach wyjazdu zostały zorganizowane spotkanie z przedstawicielami LAG  Leader Mostviertel – Mitte. – panią Petrą Scholz- Simmel oraz panem Antonem Gonaus, którzy
w trakcie spotkań przedstawili i omówili realizowane przez nich projekty. Ponad to uczestnicy zostali zapoznani z modelem regionu klimatycznego – energetycznego (KEM). Model ten zakłada rozwój fotowoltaiki oraz efektywności energetycznej przy jednoczesnym aktywnym udziale mieszkańców gmin nim objętych. Ważnym aspektem jest również renowacja budynków starszych niż 30 lat. Model ten przyczynił się do wzrostu mobilność społeczność poprzez zwiększenie udziału rowerów w transporcie indywidualnym i zbiorowym, co miało przełożenie na wzrost popularności oraz rozwój ścieżek rowerowych i ich przejrzystego oznaczenia.

Następnie uczestnicy odwiedzili ścieżkę rowerową, przy której znajduję się projekt Stowarzyszenia Rolniczek w gminie Ruprechtshofen pod nazwą „Rolnictwo nakrywa stół”.
Przy ścieżkach rowerowych powstała z inicjatyw wyżej wymienionych pań ścieżka edukacyjna, która zapewnia odpowiedzi na pytania typu: „Co tam rośnie?” lub „Skąd pochodzi moje jedzenie” Panie prowadzą również zajęcia dla dzieci z okolicznych szkół i przedszkoli, które mają również szansę odkryć ciekawostki na temat rolnictwa czy też już powoli zapominanego zawodu rolnika. Jednocześnie dużą uwagę poświęcono na usługi ochrony krajobrazu świadczone przez przedsiębiorstwa rolnicze i omówiono wyzwania stojące przed rolnictwem w obszarze pomiędzy produkcją żywności a użytkowaniem czasu wolnego.

Następnie uczestnicy zapoznali się z funkcjonowaniem sklepu z lokalnymi produktami „Manker” w miejscowości Mank. W sklepie tym lokalni rolnicy i producenci żywności mogą sprzedawać swoje wyroby i otrzymywać za to raz w miesiącu. Ponad to w lokalu od niedawna panie prowadzą usługi gastronomiczne, są to przede wszystkim śniadania, na które przyjeżdżają mieszkańcy z okolicznych miejscowości jak i miejscowi.

Następnym punktem był samoobsługowy kontener z dziczyzną i innymi regionalnymi produktami przy ścieżce rowerowej – Hirschkastl. Uczestnicy zostali zapoznani
z wykorzystaniem szlaków rowerowych i zasobów przyrodniczych do rozwoju działalności gospodarczej na obszarach wiejskich.

Po wizycie w kontenerze z dziczyzną uczestnicy wizyt studyjnych udali się do miejscowości Weinburg gdzie zostali oprowadzenie po ziołowym ogrodzie pokazowym – TEH KRAUTERSCHAUGARTEN. Ogród ten pokazuje wykorzystanie ziół w medycynie, do aromaterapii oraz do produkcji kosmetyków naturalnych. Ogród stał się również miejscem do organizowania szkoleń i warsztatów dla osób w każdym wieku związanych z wyżej wymienionym tematem. Ze względu na jego urok jest miejscem organizowania ślub i innych uroczystości w tym także organizowanych przez gminę, które mają na celu integrację lokalnej społeczności.

Bardzo ciekawe było spotkanie poświęcone marce lokalnej i marketingowi turystycznemu prowadzone przez właściciela hotelu Wildkrauterhotel Steinschalerhof. Głównym tematem było przedstawienie założeń poprawy lokalnej infrastruktury turystycznej w oparciu o lokalnej plantacje derenia jadalnego. Owoc ten poprzez staranie lokalnej społeczności oraz władz kraju związku Dolna Austria został wykreowany jako ich produkt lokalny na bazie, którego została zbudowana cała marka regionu oraz marketing turystyczny. Ponad to hotel opiera swoją działalność turystyczną w oparciu bliskość, rzeki, zalewu oraz szlaków turystycznych.

Bardzo ważna dla rozwoju turystyki oraz funkcjonowania hotelu jest kolejka wąskotorowa Mariazellerbahn, która przewozi mieszkańców ze stalicy kraju związkowego Dolna Austria do Styrii. Kolej zapewnia łatwy dojazd turystów do hotelu (jedna ze stacji znajduje się pod hotelem) co jest znaczącym ułatwieniem w podróżowaniu.

Nabór uczestników na III wyjazd

Opublikowano 23.08.2024

Zapraszamy na trzeci wyjazd studyjny organizowany w ramach operacji własnej pt. „Ekoturystyka jako sposób pobudzenia sektora usług turystycznych na obszarach wiejskich na przykładzie rozwiązań stosowanych w Austrii” który odbędzie się w dniach 10-13 września 2024 r.

To już ostatnia szansa na wymianę doświadczeń i dobrych praktyk w zakresie nowych sposobów zaangażowania lokalnej społeczności w rozwój branży turystycznej ze szczególnym uwzględnieniem szlaków turystycznych. Program wyjazdu obejmować będzie m.in. wizyty w miejscach pokazujących dobre praktyki turystyczne, w szczególności o tematyce ekoturystyki i szlaków turystycznych, wizyty w miejscach, gdzie realizowano projekty w ramach inicjatywy LEADER o tematyce szlaków turystycznych oraz innych projektów nawiązujących do branży turystycznej, a także spotkania z władzami miejscowego LGD i zapoznanie się z ich działaniami.

W wyjeździe studyjnym mogą wziąć udział osoby pełnoletnie mieszkające na obszarze wsparcia Bialskopodlaskiej LGD.

Warunkiem ubiegania się o udział w wyjeździe studyjnym jest dostarczenie osobiście do biura BLGD (ul. Sapieżyńska 2/15, 21-500 Biała Podlaska) kompletnie wypełnionego oraz własnoręcznie podpisanego formularza zgłoszeniowego w terminie do 30.08.2024r. Formularze zgłoszeniowe dostarczane po upływie ostatecznego terminu nie będą brały udziału w procesie rekrutacji. Liczba miejsc jest ograniczona.

W przypadku rezygnacji z wyjazdu, zakwalifikowany uczestnik zostanie obciążony poniesionymi przez organizatora kosztami, jeśli miejsce pozostanie niewykorzystane.

Nabór uczestników na II wyjazd studyjny do Austrii.

Opublikowano 29.07.2024

Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w kolejnym wyjeździe studyjnym do Austrii organizowanym w ramach operacji własnej pn. „Ekoturystyka jako sposób pobudzenia sektora usług turystycznych na obszarach wiejskich na przykładzie rozwiązań stosowanych w Austrii” realizowanego w ramach poddziałania 19.2 „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.
Termin wyjazdu: 13 sierpnia – 16 sierpnia 2024 roku.
O udziale w wyjeździe decyduje kolejność zgłoszeń, przy jednoczesnym zachowaniu następujących warunków:

– uczestnik wyjazdu musi mieć ukończone 18 lat,

– uczestnik wyjazdu musi być osobą zamieszkałą na obszarze działania LGD

Warunkiem ubiegania się o udział w wyjeździe studyjnym jest dostarczenie osobiście do biura BLGD (ul. Sapieżyńska 2/15, 21-500 Biała Podlaska) kompletnie wypełnionego oraz własnoręcznie podpisanego formularza zgłoszeniowego w terminie do 05.08.2024r. Formularze zgłoszeniowe dostarczane po upływie ostatecznego terminu nie będą brały udziału w procesie rekrutacji. Liczba miejsc jest ograniczona.

W przypadku rezygnacji z wyjazdu, zakwalifikowany uczestnik zostanie obciążony poniesionymi przez organizatora kosztami, jeśli miejsce pozostanie niewykorzystane.

Nabór uczestników na wyjazd studyjny do Austrii

Opublikowano 09.07.2024

Bialskopodlaska Lokalna Grupa Działania ogłasza nabór uczestników na wyjazd studyjny do Austrii organizowany w ramach operacji własnej pn. „Ekoturystyka jako sposób pobudzenia sektora usług turystycznych na obszarach wiejskich na przykładzie rozwiązań stosowanych w Austrii” realizowanego w ramach poddziałania 19.2 „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

Operacja jest ukierunkowana na aktywizację mieszkańców, wzmocnienie kapitału społecznego oraz wzmocnienie atrakcyjności obszaru poprzez transfer wiedzy i dobrych praktyk w zakresie nowych sposobów zaangażowania lokalnej społeczności w rozwój branży turystycznej ze szczególnym uwzględnieniem szlaków turystycznych.

Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w pierwszym wyjeździe studyjnym, który odbędzie się 30 lipca – 2  sierpnia 2024r.

Kryteria wyboru:

O udziale w wyjeździe decyduje kolejność zgłoszeń, przy jednoczesnym zachowaniu następujących warunków:

  1. uczestnik wyjazdu musi mieć ukończone 18 lat,
  2. uczestnik wyjazdu musi być osobą zamieszkałą na obszarze działania LGD

Warunkiem ubiegania się o udział w wyjeździe studyjnym jest dostarczenie osobiście do biura BLGD (ul. Sapieżyńska 2/15, 21-500 Biała Podlaska) kompletnie wypełnionego oraz własnoręcznie podpisanego formularza zgłoszeniowego w terminie do 17.07.2024r. Formularze zgłoszeniowe dostarczane po upływie ostatecznego terminu nie będą brały udziału w procesie rekrutacji. Liczba miejsc jest ograniczona.

W przypadku rezygnacji z wyjazdu, zakwalifikowany uczestnik zostanie obciążony poniesionymi przez organizatora kosztami, jeśli miejsce pozostanie niewykorzystane.