Konferencja podsumowująca działania podejmowane w ramach osi IV PROW Leader w woj. lubelskim

11 czerwca w pięknych okolicznościach przyrody na terenie pensjonatu Uroczysko ?Zaborek? w Janowie Podlaskim odbyła się zorganizowana przez Bialskopodlaską Lokalną Grupę Działania konferencja podsumowująca działania w ramach osi IV PROW Leader w województwie lubelskim. W ramach pokazów stoisk związanych z projektami wspartymi przez BLGD mieliśmy okazję być świadkami jak w ponad 150 letnim urządzeniu zwanym ?bijanka? ubija się masło. Mało tego. Sami tego ubijania próbowaliśmy. Zapraszamy do materiału!!
{youtube}HF3bVgb4Pn0{/youtube}

Dzisiejsze spotkanie jest poświęcone dotychczasowej działalności BLGD. Chcemy Państwu pokazać, co nam się udało zrobić, jak nam się udało zrobić, ale również to czego nam się nie udało zrobić ? mówi Mariusz Kostka ? Prezes BLGD

BLGD powstała w 2006 roku w formie stowarzyszenia.
? Pracowaliśmy prawie 7 lat nad realizacją lokalnej grupy rozwoju i dzisiaj pokazujemy to co udało nam się zrobić, to co przeżyliśmy, ale również pewne plany na przyszłość. Oprócz konferencji również przyjemności też dla ciała. Nasi beneficjenci pokazują w jaki sposób zrealizowali projekty, czym się mogą dzisiaj pochwalić i mam nadzieję do późnego wieczora będziemy hucznie obradować ? mówi dalej Mariusz Kostka.

BLGD do tej pory wspierała przede wszystkim szeroko pojętą turystykę.
? Zrealizowaliśmy 216 projektów na łączną kwotę ponad 7 mln złotych. W przyszłości kolejna lokalna strategia rozwoju, kolejne ukierunkowanie się, tylko teraz szerzej, nie tylko na turystykę, ale na większy rozwój naszych mieszkańców. Na rozwój przedsiębiorczości. Będziemy wspierać rozwiązania związane z propagowaniem ekologii. Zrealizowaliśmy kilka projektów międzynarodowych z przedstawicielami lokalnej grupy działania z Belgii, z Francji, awale również z organizacjami turystycznymi z Niemiec, Rumunii, Hiszpanii, Francji, i dzięki tym kontaktom dzisiaj możemy pochwalić się turystami, którzy właśnie z tamtych krajów przyjeżdżają do nas ? podsumowuje dumnie Pan Prezes.

Stowarzyszenie BLGD zostało stworzone w celu obejmowania działań na rzecz rozwoju terenów wiejskich i małych miast, czyli tutaj gdzie działa. Status i opracowana lokalna strategia rozwoju potwierdza cele dla których powstało stowarzyszenie. Przyjęte cele są zgodne z celami określonymi w programie rozwoju obszarów wiejskich. Za pewnik przyjęto 3 główne cele: 1. Poprawa jakości życia poprzez rozwój turystyki; 2. Zachowanie i ochrona dziedzictwa kulturowego; 3. Aktywizacja mieszkańców wzmacnianie kapitału społecznego poprzez rozwój aktywności mieszkańców.

Wsparciem dla BLGD jest Agencja Restrukturyzacji. Podsumowania działalności dokonał Marcin Troć z Biura Wsparcia Inwestycyjnego LOR ARiMR
? Jeśli chodzi o BLGD, przez BLGD zostało podpisanych 11 umów, kwota tam była bodajże ponad 700 000 złotych. Trzeba zauważyć, że są to trudne projekty ze względu na wnioskodawców, którzy muszą rozpocząć działalność gospodarczą, prowadzić co najmniej przez 5 lat, stworzyć miejsca pracy, to nie jest tak, że to są tylko środki, które agencja rozdaje. To są środki, które agencja będzie też sprawdzała, czy to są prawidłowo wydatkowane środki, czy powstały miejsca pracy, czy wnioskodawcy, beneficjenci tych działań prowadzą tę działalność gospodarczą skutecznie. Powiat bialski jeśli chodzi o obszar BLGD jest to rejon bardzo kreatywny. Może jeśli chodzi o BLGD to proszę zwrócić uwagę, że dużo wniosków wpłynęło do urzędu marszałkowskiego do Agencji Restrukturyzacji. ? mówi Marcin Troć z Biura Wsparcia Inwestycyjnego LOR ARiMR.

– Ponad 11 umów, czyli wniosków wpłynęło więcej. Powiat Bialski i ludzie z tego terenu korzystali nie tylko przez BLGD ale też bezpośrednio przez Agencję i korzystają i będą korzystać. Jest to powiat jeden z bardziej prężnych jeśli chodzi o dofinansowanie i korzystanie ze środków unijnych w woj. lubelskim. A jesteśmy w woj. lubelskim jednym z trzech województw w kraju najlepiej wykorzystujących środki. Czyli te środki idą zwłaszcza na obszary wiejskie, czyli na to. Ja nie traktuję tego jako obszar zacofany, wręcz przeciwnie ? podsumowuje Troć.

W ramach działań BLGD powstały miejsca noclegowe ? agroturystyka, pensjonaty, hotele, restauracje i inne placówki związane z turystyką.

Na temat działalności Lokalnej Grupy Działania wypowiedział się także Jacek Hura ? wójt  Janowa Podlaskiego:
? Przede wszystkim bardzo dobrze się stało, że grupa inicjatywna stworzyła BLGD, bardzo dobrze, że byli ludzie, którzy rozumieli na samym początku co można zyskać poprzez przynależność do BLGD i również fajnie, że wówczas ówczesna Rada Gminy podjęła uchwałę o przystąpieniu do BLGD. Dzięki temu, że większość gmin przystąpiła nie tylko mogły skorzystać gminy na realizacji projektów z dofinansowaniem ze środków Unii Europejskiej, ale również mieszkańcy. I dzisiaj się okazuje, że Gmina Janów Podlaski pozyskała najwięcej ze wszystkich gmin z całego powiatu ze środków finansowych, zarówna na działania miękkie jak również na działania twarde i jest to kwota 1 mln złotych dofinansowania z całej puli 11 mln. Więc to cieszy.

W ramach wsparcia ze strony BLGD na terenie Gminy Janów Podlaski zostały dofinansowane dożynki ? gaża dla zespołów, które występowały, dofinansowanie do wyposażenia świetlic wiejskich, remont świetlic oraz wszystkich obiektów kulturalnych.

? Nie tylko trzeba korzystać, ale tez pielęgnować. Już dzisiaj mieć wizję i plany na kolejne lata, na kolejne inwestycje, które poprawią jakość życia mieszkańców. Większość społeczeństwa oczekuje takich działań ? mówi Jacek Hura.

O wsparciu ze strony BLGD mówi również Aleksandra Melaniuk ? dyrektor GOK w Leśnej Podlaskiej. W ramach wsparcia zostały zakupione stroje dla zespołów śpiewaczy ?Leśnianki? oraz ?Leśniańskie nutki?, które zostały zaprezentowane podczas konferencji na stoisku gminnym.

– Gdyby nie BLGD nie mielibyśmy tych strojów, bo pań jest 10 i te stroje jednak są drogie i zakupiliśmy i 10 kompletów zakupiliśmy dla dzieci. Mieliśmy także warsztaty wielkanocne ? dwudniowe organizowaliśmy dzięki BLGD. Także dobrze że jest i niech wspomaga nas dalej w tej pracy ? mówi dyrektor Melaniuk.

Podczas konferencji można było również poznać inne działalności wspierane przez Bialskopodlaską Lokalną Grupę Działania. Każdy beneficjent miał swoje stoisko, na którym prezentował to co ma najlepsze. W ramach takich pokazów mieliśmy okazję być świadkami jak w ponad 150 letnim urządzeniu zwanym ?bijanka? ubija się masło. Prezentacji dokonała Teresa Skrzyńska z Gminnego Koła Gospodyń Wiejskich w Sosnówce.

Mieszkańcy powiatu bialskiego doceniają działania i wsparcie jakie płynie z BLGD. Tego typu podsumowania są istotne z perspektywy zarówno mieszkańców ? dostrzegają co zostało zrobione, jak i samego Stowarzyszenia, które motywuje się do dalszego działania poprzez podsumowanie tego, czego udało się dokonać do dnia dzisiejszego.