Seminarium na temat „Podsumowania wdrażania Lokalnej Strategii Rozwoju oraz kierunków działania BLGD w nowym okresie programowania 2014 -2020”

Pod koniec minionego roku, Bialskopodlaska Lokalna Grupa Działania zorganizowała Seminarium nt. ?Podsumowania wdrażania Lokalnej Strategii Rozwoju oraz kierunków działania BLGD w nowym okresie programowania 2014 -2020?. Do udziału w Seminarium zaproszono wszystkie osoby zainteresowane działalnością BLGD jak też tematyką wdrażania Lokalnej Strategii Rozwoju na obszarach wiejskich w powiecie bialskim. Zapraszamy do obejrzenia filmu z seminarium. Jednocześnie przepraszamy za jakość dźwięku. Wypowiedzi zostały więc dodatkowo opublikowane w formie tekstowej. {youtube}i5sXnetWGLc{/youtube}

Mariusz Kostka, Bialskopodlaska Lokalna Grupa Działania:
– W hotelu Skala w Białej Podlaskiej spotkaliśmy się na seminarium podczas którego postaramy się podsumować wdrażanie lokalnej strategii rozwoju w latach 2007 ? 2013. Pierwsza część spotkania już za nami. Mieliśmy krótkie spotkanie z przedstawicielami samorządów a dokładniej z wójtami. Porozmawialiśmy na temat tego jak zostały wydatkowane środki i pobieżnie na temat tego w którym kierunku będzie szła lokalna strategii rozwoju na lata 2014 ? 2020.

Radio Biper: Które z gmin skorzystały najwięcej? Ile pieniędzy trafiło do mieszkańców powiatu bialskiego?
Mariusz Kostka, Bialskopodlaska Lokalna Grupa Działania:
Do mieszkańców objętych obszarem lokalnej strategii rozwoju zostało wydatkowane ponad 10 milionów złotych. Za te pieniądze udało nam się zrobić kilkanaście inwestycji z zakresu odnowy i rozwoju wsi czy odnowy miejscowości w poszczególnych gminach, np. wymiany kostki, parkingów ale również ogrodzeń kościołów, renowacji zabytków, np. w Gminie Piszczac wykonana została renowacja obrazu w kościele. Do tego prawie 200 tzw. małych projektów czyli przedsięwzięć typowo skierowanych do stołeczności lokalnych, czyli szkoleń aktywizujących ale również przedsięwzięć polegających na spotykaniu się na festiwalach, różnego rodzaju spotkaniach świadczących o naszym dziedzictwie kulturowym ale również dziedzictwie narodowym czy kulinarnym.

Radio Biper: Jak będzie wyglądał ten nowy okres projektowania? Na co można się nastawić? Czy możemy zdradzić już jakieś szczegóły?
Mariusz Kostka, Bialskopodlaska Lokalna Grupa Działania:
Na pewno będziemy szli w kierunku turystyki, to co robiliśmy do tej pory. To będzie nasz główny kierunek. Czyli turystyka powiększona o miejsca noclegowe, bo widzimy z perspektywy czasu, że tego nam brakuje i na to będziemy stawiać. Projekty dotyczące przygotowania miejsc noclegowych będą miały u nas priorytet oraz te projekty w których będą wykorzystywane odnawialne źródła energii.

Radio Biper: Czy starostwo powiatowe skorzystało na współpracy z BLGD?
Katarzyna Chorąży, Starostwo Powiatowe w Białej Podlaskiej:
– Tak, jak najbardziej. W ciągu ostatnich dwóch lat 3 projekty wspierające promocje i kulturę w powiecie bialskim. Najciekawszy projekt to przysmaki pogranicza. Jest to impreza skupiająca ludzi z terenu powiatu ale gościliśmy także zagranicznych partnerów z Ukrainy. Dodatkowo III Bialski Festiwal Sękaczy został zorganizowany dzięki wsparciu tutaj z funduszy Bialskopodlaskiej Lokalnej Grupy Działania. Właśnie dzisiaj mam zamiar dowiedzieć się na temat przyszłego okresu, przyszłego roku. Jakie jeszcze pieniążki będziemy mogli ewentualnie wykorzystać.

Radio Biper: Co w Sosnówce udało się zrobić dzięki pieniądzom z Bialskopodlaskiej Lokalnej Grupy Działania?
Dorota Demianiuk, Gmina Sosnówka:
– Wpisując się w Lokalną Strategię Rozwoju realizowaną przez Bialskopodlaską Lokalną Grupę Działania wyremontowaliśmy świetlice na terenie gminy Sosnówka. Tego było sporo, bo praktycznie w każdej miejscowości gminy mamy wyremontowaną świetlicę. Z 13 miejscowości tylko 2 świetlice nie były remontowane ze środków Bialskopodlaskiej Lokalnej Grupy Działania. Jeżeli w którejś ze świetlic nie był to remont to było to zagospodarowanie terenu wokół świetlicy. Wytyczyliśmy szlak rowerowy ?W cieniu sosny? przebiegający przez wszystkie miejscowości gminy Sosnówka oraz organizowaliśmy imprezy. Praktycznie co roku mieliśmy organizowaną imprezę ze środków BLGD. Były to Święto sosny, dożynki i Jarmark ?W cieniu sosny.?

Radio Biper: Dużo. Czyli rozumiem, że z niecierpliwością teraz czekamy na kolejny okres programowania.
Dorota Demianiuk, Gmina Sosnówka:
– Tak i dlatego z niecierpliwością czekamy na ostateczny kształt dokumentów programowych.

Bialskopodlaska Lokalna Grupa Działania współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Osi 4 ? Leader Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013