„Boot2Lubelskie” – szlak kajakowy Bug – Krzna

W 2010 roku Bialskopodlaska Lokalna Grupa Działania rozpoczęła realizację międzynarodowego projektu pod nazwą „Boot2Lubelskie”. W projekcie uczestniczyli Rząd Frandrii Zachodniej w Belgii, stowarzyszenie theBoot, Samorząd Województwa Lubelskiego, Lubelska Regionalna Organizacja Turystyczna, Dom Europy. W ramach tego projektu powstał produkt turystyczny Szlak kajakowy Bug – Krzna. Działania związane ze stworzeniem oferty pakietowej były finansowane z projektu „Boo2Lubelskie” oraz ze środków pochodzących z działalności statutowej BLGD.[B1]  Bezsprzecznym atutem produktu jest połączenie aktywności z turystyką kulturową i przyrodniczą oraz możliwość dopasowania oferty dla poszczególnych grup klientów. Zakończenie projektu połączone z otwarciem szlaku kajakowego odbyło się  24 czerwca 2011 roku.

Szlak kajakowy Bug-Krzna jest w pełni opisany i oznakowany, w całości zlokalizowany w powiecie bialskim. Obejmuje 150 – kilometrowy odcinek. Wyznaczony został w oparciu o najatrakcyjniejsze walory przyrodnicze i kulturowe północnej Lubelszczyzny. Jest dostępny na całej długości rzek. Posiada niezbędną do tego typu aktywnego wypoczynku infrastrukturę: dogodne zejścia i wyjścia umożliwiające wodowanie sprzętu i kończenie spływów, parkingi blisko miejsc wodowania, oznakowanie turystyczne spełniające wymogi PTTK dotyczące znakowania szlaków wodnych (duże 3m x 2,5m, obustronne, widoczne z brzegów i wody tablice informacyjne rozmieszczone równomiernie na szlaku Bug i szlaku Krzna) oraz wyznaczone pola namiotowe, kampingi, gospodarstwa agroturystyczne, domy pielgrzyma, sprawdzone i rekomendowane przez Bialskopodlaską Lokalną Grupę Działania. Oferta adresowana jest do grup zorganizowanych lub turystów indywidualnych współtworzących grupę. Obejmuje transport, obiad na plaży, ubezpieczenie, opiekę instruktora kajakarstwa i ratownika, możliwość zwiedzania obiektów  kulturowych, prezentacje i degustacje produktów regionalnych, uczestnictwo w warsztatach rękodzielniczych i inne. Oferta jest elastyczna i może być dostosowywana do oczekiwań grup.

Szlak został podzielony na trasy:

a)      Spływ Bugiem – odcinek wielokulturowy – Sławatycze – Jabłeczna – Kodeń

Spływ Bugiem (jednodniowy) umożliwia podziwianie nieujarzmionej nadbużańskiej przyrody oraz poznanie wielokulturowej historii regionu.

Odwiedzić warto cerkiew prawosławną i kościół katolicki w Sławatyczach, monastyr prawosławny w Jabłecznej, Sanktuarium i ogrody różane w Kodniu oraz cerkiew unicką w Kostomłotach. Oferta spływu jest elastyczna a program dostosowany do oczekiwań grupy.

Na życzenie grupy możliwe jest:

  • Wynajęcie przewodników terenowych
  • Organizacja ogniska/grilla/degustacji produktów regionalnych
  • Wynajęcie rowerów, sprzętu nornic walking
  • Organizacja jazd konnych i przejażdżek wozami lub bryczką
  • Prezentacje rzemiosł i kultury ludowej
  • Organizacja noclegów

W zależności od wielkości grupy mamy możliwość zaproponowania noclegu zgodnie z wymaganym standardem. Do wyboru jest pobyt w gospodarstwie agroturystycznym, schronisku młodzieżowym, na kempingu, polu namiotowym lub w domach pielgrzyma (w Jabłecznej lub w Kodniu).

Możemy zaproponować uczestnikom spływów posiłki regeneracyjne, najczęściej  grochówkę „wojskową”. Posiłki przygotowywane są przez Koło Gospodyń Wiejskich lub członków lokalnego stowarzyszenia mieszkańców nadbużańskich okolic – „Bużanie” jak również członków BLGD prowadzących gospodarstwa agroturystyczne.

b)      Spływ Bugiem – odcinek przyrodniczy –

– trasa: Kuzawka – Pratulin – Gnojno

Na tym odcinku istnieje możliwość przepłynięcia w dół i górę rzeki statkiem rzecznym (do 15 osób), podziwiając przy okazji wspaniałe walory przyrodnicze regionu – zwłaszcza rezerwat „Szwajcaria Podlaska” jak również początek „Podlaskiego Przełomu Bugu”. Malownicze skarpy sięgające kilkunastu metrów, piękne plaże to nie jedyne atrakcje tego odcinka. W Pratulinie istnieje możliwość zwiedzenia słynnego Sanktuarium Błogosławionych Męczenników Podlaskich w niedalekiej zaś okolicy znajdują się gospodarstwa agroturystyczne oferujące całościowe usługi- łowienie ryb, jazdę konną, pola namiotowe czy wreszcie degustacje nalewek nadbużańskich oraz dziczyzny.

Kolejnym miejscem na tej trasie jest z całą pewnością Gmina Konstantynów – gdzie zrealizowano duży projekt turystyczny „Bug Rajem dla Turysty”. Znajdziecie tam Państwo przeprawy promowe, miejsca postojowe dla kajakarzy i rowerzystów i dobrą infrastrukturę sanitarną. Przy odrobinie szczęścia możecie również spotkać księdza Mateusza ze słynnego serialu telewizyjnego – gdyż tam właśnie nagrywane są najnowsze odcinki tej produkcji.

 

c)       Spływ Krzną – odcinek zapomniane rzemiosła – Biała Podlaska – Malowa Góra – Neple

Spływ Krzną (jedno lub dwudniowy) oprócz podziwiania walorów przyrodniczych, oferuje możliwość poznania większości ginących zawodów i dawnych rzemiosł występujących na tych terenach. Produkt pod tym kątem opiera się na możliwości udziału w warsztatach i zajęciach w pracowniach ginących zawodów usytuowanych wokół Białej Podlaskiej (Hrud, Woroniec, Sitnik) oraz udziale w warsztatach artystycznych w Galerii Wiejskiej – Husinka.

Turystom decydującym się na skorzystanie z oferty dwudniowej rekomendowane są noclegi w ciekawych gospodarstwach agroturystycznych, prezentacje twórczości ludowej, degustacje produktów i nalewek regionalnych, odwiedzanie oryginalnych miejsc jak np. park linowy przy stadninie Wiosenny Wiatr w Woskrzenicach.

Oferta jest różnorodna i trafia w gusta zarówno dzieci jak i dorosłych. Trasa szlaków została naniesiona na mapę terenową szlaków i punktów zainteresowań na poszczególnych odcinkach. Mapa została zapisana zarówno w formie papierowej jak i elektronicznej. Wykonane zostały także tablice reklamowe szlaków, na której zostały umieszczone informacje dotyczące przebiegu szlaków, punkty zainteresowań, krótki opis, miejsce aktualnej lokalizacji oraz oznaczenia terenowe. Tablice zostały umieszczone w siedmiu miejscowościach:

Sitnik – Pracownia Koronkarstwa

Perkowice – Pracownia Kulinariów Regionalnych

Dokudów – Pracownia Obrzędowości i Gwary

Woroniec – Pracownia Tkactwa Ludowego

Swory – Pracownia Pieśni i Tańca Ludowego

Hrud – Pracownia Tkacka

Styrzyniec – Pracownia Plastyki Ludowej

W Husince można odwiedzić również pracownię Garncarstwa i Malarstwa „Galeria Wiejska” Janusz Maksymiuk natomiast w Woskrzenicach  – „Stadninę „Wiosenny Wiatr”

 

Nagrody dla Szlaku

W roku 2011 Szlak Kajakowy Bug – Krzna został zgłoszony do konkursu na Najlepszy Produkt Turystyczny Województwa Lubelskiego 2011, organizowanego przez Lubelską Regionalną Organizację Turystyczną.  Produkt otrzymał w konkursie II miejsce.

W plebiscycie Internautów Produkt Turystyczny Szlak Kajakowy Bug – Krzna otrzymał najwięcej punktów co przełożyło się na zwycięstwo – Nagrodę Internautów i zakwalifikowanie do Konkursu Ogólnopolskiego.

We wrześniu i październiku 2011 roku można było oddawać głosy w ogólnopolskim konkursie na Najlepszy Produkt Turystyczny 2011 r. Konkurs zakończył się dla nas ogromnym sukcesem. Dnia 20 października 2011 r. Bialskopodlaska Lokalna Grupa Działania otrzymała na Międzynarodowych Targach Poznańskich kolejne wyróżnienie – Szlak Kajakowy Bug-Krzna został uznany przez Internautów za najlepszy produkt turystyczny roku 2011. Dzięki głosom internautów szlak kajakowy Bug – Krzna uzyskał Certyfikat Polskiej Organizacji Turystycznej oraz nagrodę w formie promocji Szlaku w serwisach Allegro o wartości 50 000,00 zł. Następną nie mniej ważną nagrodą było otrzymanie złotego medalu Międzynarodowych Targów Poznańskich za najlepszy produkt eksponowany podczas targów.